محمدرضا واعظ شهرستانی

– تحصیلات: 

مهندسی عمران در مقطع کارشناسی (۱۳۸۲-۱۳۸۷)؛

فلسفه علم در مقطع کارشناسی ارشد (۱۳۸۸-۱۳۹۱، دانشگاه پلی‌تکنیک تهران)؛

پژوهشگر دکتری فلسفه (۲۰۱۶-۲۰۱۹، دانشگاه بُن آلمان)؛

پژوهشگر فلسفه (۲۰۱۹- هم‌اکنون، دانشگاه بُن آلمان)؛

– حوزۀ آکادمیک پژوهش: معرفت‌شناسی(امانوئل کانت و دونالد دیویدسن)؛

– علایق پژوهشی و آموزشی: فلسفۀ علم روانشناسی؛ فلسفه در زندگی، استدلال‌ورزی در رسانه‌ها، اگزیستانسیالیسم، فلسفه برای کودکان و نوجوانان؛

– سابقه تدریس در: دانشگاه آزاد نجف آباد، دانشگاه اصفهان (گروه فلسفه علم و انجمن علمی روانشناسی)، دانشگاه صنعتی اصفهان (انجمن اسلامی و کانون پنجره)، مؤسسه آموزش عالی امین، خانه حکمت اصفهان، انجمن کوچ شهر بن آلمان، مؤسسۀ فرهنگی هنری پیدایش(رویش دیگر)، مؤسسۀ فرهنگی هنری دیگر، خانۀ دوستان آشنای تهران؛

عنوان رسالۀ کارشناسی ارشدم “شرایط استعلایی برای داشتن زبانِ علم” و عنوان رساله دکتری‌ام “طرح‌واره‌های مفهوم از دیدگاه کانت و دیویدسن” است. زمینۀ آکادمیک پژوهش‌ام معرفت‌شناسی و فلسفۀ ذهن است و انتشار چند مقالۀ فارسی و انگلیسی در ذیل شکاکیت، فلسفۀ هوش مصنوعی، زبانِ علم و طرح‌واره‌های مفهومی از دیدگاه دونالد دیویدسن و یا امانوئل کانت  از جمله فعالیت‌های پژوهشی‌ام در این زمینه است. (برای عناوین مقالات می‌توانید به لینک مقالات  مراجعه کنید). 

به علاوه، «مکتب فلسفی-ادبی اگزیستانسیالیسم»، «استدلال‌ورزی در زندگی و رسانه‌ها» و «برنامۀ فلسفه برای کودکان و نوجوانان» نیز از علائق پژوهشی و آموزشی‌ام هستند. انتشار کتاب جز طنین یک ترانه نیستم: تأملی فلسفی دربارۀ شعر و زیست‌جهان فروغ فرخزاد و انتشار مقالۀ “Forough’s Existentialist Lifeworld: A Minimalist Reading” در ژورنال Literature & Aesthetics دانشگاه سیدنی استرالیا از مهم‌ترین دست‌آوردهای مطالعه و پژوهشم در زمینه فلسفه و ادبیات است. همچنین، از فعالان برنامۀ فلسفه برای کودکان در ایران از سال ۱۳۸۶ تا کنون بوده‌ام و دوره‌های فلسفه برای کودکان را زیر نظر پروفسور مان گرگوری و دیوید کندی در موسسه IAPC دانشگاه مونت کلر آمریکا گذرانده ام. از طرفی، برگزاری دورۀ آموزشی «استدلال‌ورزی در زندگی و رسانه‌ها » همواره از دغدغه‌هایم بوده و این دوره و دوره‌های مشابه دیگر را طی سالیان گذشته در دانشگاه صنعتی اصفهان، موسسه پیدایش و انجمن کوچ شهر بن برگزار کرده‌ام. کتاب «فلسفه در زندگی: جُستارهایی در تفکر انتقادی، فلسفه برای کودکان و فلسفه» حاصل مطالعات، کلاس‌ها و نشست‌هایم در این زمینه است.

سرانجام، تاسیس موسسۀ فرهنگی مطالعاتی پیدایش (رویش دیگر) از سال ۱۳۸۹در زمینه آموزش و  ترویج علوم انسانی با تمرکز بر فلسفه و موضوعات بین رشته‌ای  و احداث “مرکز ایرانی توسعه و پیشبرد فلسفه برای کودکان و جوانان” (ICAPCY) در کارنامه فعالیت اجرایی‌ام قرار دارد و از دست‌آوردهایم در این زمینه کسب امتیاز انتشار ترجمۀ آثار موسسه IAPC در ایران از پرفسور مان گرگوری در طی یک توافق نامه رسمی میان این مرکز و این موسسه است.

شما می‌توانید مقالات، یادداشت‌ها و مصاحبه‌هایم در مجلات و مطبوعات را از طریق لینک های زیر دنبال کنید: