از روز سه‌شنبه ۱۷ ژانویه سال جدید میلادی جلساتی با عنوان «سه‌شنبه‌های منطق و فلسفه» را در جمع انجمن کوچ شهر بُن آغاز خواهم کرد. دورۀ اول این جلسات که هشت جلسه خواهد بود به مبحث منطق کاربردی و تفکر انتقادی اختصاص دارد و عنوان آن “استدلال یا سفسطه؟! حق با چه کسی است!” می‌باشد. در این جلسات سعی می‌کنم به پرسش‌های زیر از طریق تدریس، مباحث و گفت‌وگو پاسخ گویم:

۱ـ استدلال چیست و استدلال صحیح چه ملزوماتی دارد؟

۲ـ مغالطه چیست و چه تفاوتی با استدلال دارد؟

۳ـ آیا من به هنگام مطالعۀ یک متن و یا بحث و گفتگو، می توانم تشخیص دهم کدام ادعا بر مبنای استدلال و کدام ادعا بر مبنای  مغالطه است؟

۴ـ مغالطه های پرکاربرد کدام مغالطه ها هستند؟ و چگونه می توان آن ها را تشخیص داد؟

در ادامه طرح درس این دوره را ضمیمه خواهم کرد.

 

بامهر و امید،

محمدرضا واعظ

 

«سه‌شنبه‌های منطق و فلسفه در انجمن کوچ»

 

دوره اول: سلسله جلسات “استدلال یا سفسطه؟! حق با چه کسی است!”

مدرس: محمدرضا واعظ شهرستانی
پژوهشگر فلسفه، دانشگاه بُن

تعداد جلسات: ۸ جلسه ۲ ساعتی

زمان: جلسۀ اول سه شنبه ۱۷٫۰۱٫۲۰۱۷ ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰:۳۰

محل:

Bonner Institut für Migrationsforschung

und Interkulturelles Lernen (BIM) e.V.

Brüdergasse 16-18, 53111 Bonn طبقه دوم

مقدمه:

معمولا ما در بحث و گفت‌و‌گوهایی که پیرامون موضوعات مختلف با دوستان، اعضای خانواده، همکاران و دیگر اطرافیان خود داریم، بارها برایمان پیش آمده‌است که یا دیگران را محکوم به سفسطه کردن می‌کنیم و یا خود منسوب به توسل به چنین امری می‌شویم. همچنین به هنگام مشاهدۀ برنامه‌های تلوزیونی- در بحث و گفت‌و‌گو‌هایی که در برنامه‌های مختلف پیرامون موضوعات گوناگون شکل می‌گیرد- بارها شاهد بوده‌ایم که شرکت کنندگان در بحث به وفور از مغالطه‌های گوناگون به منظور توجیه استدلال خود استفاده  می‌کنند و جالب اینجاست که هر یک جانب به حق، دیگری را به مغالطه و سفسطه کردن محکوم می‌کنند.

در این جلسات انواع مغالطه به صورتی کاربردی مورد بررسی قرار‌خواهند‌گرفت و تلاش خواهد شد با ارائه مثال‌هایی از متن زندگی، چگونگی تشخیص انواع مغالطه روشن‌ شود.

مخاطبان: از ۱۲ سال؛